Zanim staniesz na scenie, czyli jak przygotować się do publicznych występów i o czym zawsze należy pamiętać.
Część I
Każdy, kto ma zamiar wystąpić na scenie, powinien zdać sobie sprawę z tego, że im bardziej pewny jest tego, co na niej robi, tym stres i trema stają się mniejsze, a co za tym idzie - szansa na dobry występ wzrasta. Przed wyjściem na scenę warto pamiętać więc o kilku elementach, będących podstawą przygotowania do występu na estradzie.
Solidne przygotowanie kluczem do sukcesu
Po pierwsze - tekst
Tekst to zmora wielu wokalistów. Pamiętaj, że im wcześniej nauczysz się tekstu na pamięć, tym szybciej będziesz mógł się skupić na takich elementach występu, jak panowanie nad poprawną emisją, przekazanie emocji, mowa ciała, interpretacja itp.
Podczas nauki i ćwiczeń zwróć uwagę na to, aby tekst był dla każdego Twojego odbiorcy zrozumiały - nie ma nic gorszego, niż słuchanie niezrozumiałego mamrotania wokalisty. Każde słowo powinno być więc wyraźnie zaśpiewane, a co za tym idzie - zrozumiałe.
Po opanowaniu tekstu na pamięć, a także po upewnieniu się, że Twoja dykcja jest bez zarzutu, skup się na interpretacji, tzn. wejdź w rolę - zadaj sobie pytanie o czym jest tekst i w jaki sposób można go zinterpretować? Jak ta interpretacja mogłaby pomóc w muzycznym wykonawstwie piosenki (np. zmiany dynamiki, tempa)?
Po drugie - próby
Ważne, by przed każdym występem publicznym, oprócz nauki tekstu i melodii piosenek, zrobić sobie kilka „prób generalnych”, czyli takich, podczas których będziesz śpiewać piosenkę w całości, na pamięć, do mikrofonu, w pełnym skupieniu, i starając się przekazać emocje (opcjonalnie możesz także wykonywać elementy „choreografii”). Myślenie, że na scenie „jakoś pójdzie” czy „jakoś to będzie” jest bardzo złudne, natomiast tego typu „próby generalne” dodają wiele pewności siebie, co procentuje podczas docelowego występu.
Dobrze, jeżeli próby przeprowadzisz przed lustrem lub - co lepsze - przed publicznością, nawet tą kameralną (np. rodzicami, współlokatorami, przyjaciółmi itp.).
Po trzecie - rozpoznanie terenu
Przed wyjściem na scenę warto zadać sobie pytanie, czy wolisz śpiewać z mikrofonem w ręce czy na statywie. Jeżeli to możliwe, ustal z muzykami lub akustykiem (zależnie od tego, czy śpiewasz z instrumentalistami czy do podkładu), na jaki znak piosenka się rozpocznie - takim znakiem może być np. skinienie głowy. Dzięki temu wyeliminujesz element zaskoczenia, który może Cię rozproszyć podczas występu.
Pamiętaj także o tzw. soundcheck’u, czyli próby na nagłośnieniu docelowym - dzięki temu unikniesz lub zminimalizujesz ryzyko sytuacji, w której nie będziesz słyszeć na scenie siebie lub podkładu. Podczas soundcheck’u oswajaj się także z układem sceny - znajomość „terenu” wpłynie na Twój komfort podczas występu.
Po czwarte - przygotowanie fizyczne i psychiczne do występu
Być może tytuł niniejszego akapitu brzmi dość tajemniczo… Jego istotą jest skupienie uwagi na całym spectrum dodatkowych rzeczy i atrybutów, które stając się „otoczką” dla Twojego występu, znacznie wpływają na jego jakość, a co za tym idzie - odbiór.
Pamiętaj na przykład, by przed wyjściem na scenę dobrze przemyśleć swój ubiór (najlepiej, by nawiązywał do klimatu piosenki). Warto odpowiednio wcześniej zapracować także nad swoim umysłem i nastawić go tak „bojowo”, jak to tylko możliwe - pewność siebie to atrybut, która bardzo dobrze „wygląda” na scenie.
Podczas występu postaraj się skupić na przesłaniu piosenki i, na ile to możliwe, wejdź w rolę. Opowiedz widzom konkretną i przemyślaną historię, mającą swój początek i koniec, cały czas jednak bądź w roli i ani razu z niej nie wychodź - widz od razu rozpozna, kiedy całą swoją osobą pragniesz mu coś przekazać, a kiedy tylko „odśpiewujesz” piosenkę.
Stojąc na scenie pamiętaj, by nie patrzeć w podłogę i przeciwnie - w górę. Nie zamykaj też oczu. Jeżeli jednak boisz się patrzeć na konkretne osoby, patrz na koniec sali lub nad głowy widzów - daje to wrażenie patrzenia na wszystkich zgromadzonych. Zabiegów takich jak zamykanie oczu używaj sporadycznie i tylko, jeżeli jest to związane np. z konkretną emocją danej frazy.
Dowiedz się wcześniej, jaka jest formuła występu - czy np. występowi towarzyszył będzie konferansjer, który Cię zapowie, czy też należy to zrobić samemu (lub w niektórych przypadkach - w ogóle).
W większości przypadków mile widzianym jest, aby ukłonić się po występie - dobrze więc przemyśleć i przećwiczyć wcześniej w domu także i ten element występu.
Część II w kolejnym wpisie.