lessphp fatal error: load error: failed to find /var/www/clients/client37/web95/web/wp-content/themes/theme54046-3/style.less Zanim staniesz na scenie, czyli jak przygotować się do publicznych występów i o czym należy zawsze pamiętać cz. II - Śpiew - Laboratorium Śpiewu i Mowy

Zanim staniesz na scenie, czyli jak przygotować się do publicznych występów i o czym należy zawsze pamiętać cz. II

Zanim staniesz na scenie, czyli jak przygotować się do publicznych występów i o czym należy zawsze pamiętać.

Część II

 

Dobór repertuaru

Postaraj się, by piosenka była jak najlepiej dopasowana do Twoich warunków wokalnych, tj. skali oraz barwy (w tym najlepiej doradzi Ci trener wokalny). Bardzo ważne jest także, aby piosenka była dostosowana do wieku. Na przykład piosenki „Dziwny jest ten świat” czy „I will always love you” wykonane przez dziecko, nawet jeśli poprawnie, pozostaną tylko ich „odśpiewaną” wersją, gubiącą gdzieś sens i przesłanie, które okażą się niemożliwe do uzyskania z oczywistej przyczyny zbyt młodego wieku.

Dobrze też, jeśli śpiewane słowa są odmieniane zgodnie z Twoją płcią (np. „Ain’t no sunshine when he’s/she’s gone” - zależnie od tego, czy śpiewa kobieta czy mężczyzna). Nie warto także porywać się z motyką na słońce - jeżeli np. nie czujesz się na siłach lub nie znasz języka, w którym jest napisana piosenka, lepiej wybierz piosenkę w języku ojczystym.

Pomyłki

Nie ma osób nieomylnych - pamiętaj o tym w trakcie każdego występu. Jeżeli zdarzy Ci się pomyłka w tekście, melodii, choreografii...śpiewaj dalej! Zachowuj się tak, jakby nic się nie stało. Wyolbrzymianie pomyłki na scenie dodaje jej wagi i pozwala zauważyć ją wszystkim obecnym. Przerwanie występu ze względu na pomyłkę jest także postrzegane jako amatorszczyzna.

Mam nadzieję, że teraz, gdy jesteście bogatsi o kilka scenicznych wskazówek, już żaden publiczny występ nie okaże się dla Was grozą… a nawet jeśli - ważne, byście byli w stanie zredukować stres i tremę związane z wyjściem na scenę do minimum. Powodzenia!

Marzena Matyla

No Comments Yet.

Leave a comment